Аденоїдит або ангіна глоткової мигдалини – це запальний процес, що зустрічається переважно у дітей. Запалення охоплює не лише глоткову мигдалину, а й слизову оболонку верхнього і середнього відділів глотки.

Кілька слів про анатомію та причини виникнення аденоїдиту у дітей

Аденоїди повністю складаються з лімфоїдної тканини, основне завдання якої вироблення лімфоцитів та захист організму від хвороботворних вірусів, інфекцій, бактерій та грибків. Відповідно аденоїди разом з гландами піднебінними мигдалинами та гортанною мигдалиною формують своєрідний бар’єр для вірусів та бактерій, які можуть потрапити о організму повітряно-крапельним шляхом.Ускладнене дихання вночі

Максимального розміру аденоїди досягають у віці 3-7 років, коли організм найбільше адаптується до навколишнього середовища і виробляють імунітет до найбільш розповсюджених вірусів та бактерій. Патологічне розростання аденоїдів відбувається, коли вони весь час перебувають у запальному стані, іншими словами, організм не встигає боротись з вірусним та бактеріальним навантаженням. У таких випадках аденоїди самі стають вогнищем інфекції.

Аденоїди зазвичай досягають максимального розміру у дітей 3-7 років, коли дитина йде в дитячий садок або школу, зустрічається з великою кількістю нових вірусів і починає часто хворіти. Під час хвороби лімфоїдна тканина, з якої складаються мигдалики, збільшується. А якщо дитина, не встигнувши одужати, підхоплює нову інфекцію, то аденоїди постійно знаходяться в запальному стані, сильно розростаються і вже самі стають хронічним вогнищем інфекції.

Ще однією причиною, яка провокує надмірний ріст аденоїдів є алергічний риніт. Якщо вплив алергену на організм тривалий, це створює прекрасні умови для розростання аденоїдів. За статистикою, понад 20% аденоїдитів обумовлені саме алергією.

Виділяють три ступені розростання аденоїдів:

При діагностуванні І ступеня аденоїди займають третину об’єму носоглотки. У такому випадку складнощі з носовим диханням у дитини виникають в нічний час, тоді як в день вона дихає нормально.

На ІІ ступені аденоїди займають дві третини, а на ІІІ – закривають практично всю глотку. Це призводить до того, що дитина змушена дихати ротом цілодобово, а вночі виникає сильний кашель.

Симптоми аденоїдиту у дітей

Окрім ускладненого носового дихання, виділяють наступні симптоми аденоїдиту.

 • закладеність носа у дітейвисока температура до 39 °C;
 • відчуття печіння в носоглотці;
 • закладеність носу;
 • біль у вухах, зниження слуху.

Про розвиток гострого аденоїдиту у дітей можуть сигналізувати наступні ознаки:

 • постійний нежить;
 • часті отити;
 • часті застуди, фарингіти, ангіни.

Гострий аденоїдит у дітей триває від 3 до 5 днів і може бути ускладнений отитом. Ще одним ускладненням захворювання є перехід його в хронічну форму, що характеризується наступними симптомами:

 • головним болем;
 • тривожним сном;
 • швидкою стомлюваністю;
 • надмірною блідістю обличчя, пересохлими губами;
 • субфебрильною температурою, що зберігається тривалий час без видимих на те причин;
 • збільшення лімфатичних вузлів на шиї, потилиці та під щелепою (в окремих випадках).

Якщо патологія довгий час не усувається, збільшені аденоїди впливають на формування лицевих кісток і кісток щелепи. Найбільше страждає альвеолярний відросток верхньої щелепи, він стає вузьким і подовженим, різці видаються вперед, змінюється прикус. Все це негативно позначається на формуванні мови.

Лікування аденоїдиту у дітей

Для лікування аденоїдиту у дітей застосовується загальна та місцева протизапальна терапія з допомогою антибіотиків, ендоназальних та антигістамінних препаратів, кортикостероїдів

Місцеве лікування включає відновлення носового дихання для цього лікарем-отоларингологом призначається промивання сольовими розчинами  та антисептичні засоби у вигляді крапель в ніс на 6-7 днів.

Широко застосовується промивання носових порожнин розчинами срібла та сольовими розчинами для видалення інфекційних збудників з області носоглоткового мигдалика.

Приведіть свою дитину на обстеження в клініку «Леодерм». Ми постараємось допомогти вам усунути наслідки збільшення аденоїдів без хірургічного втручання. Записатись на прийом можна за контактними номерами телефонів. Дзвоніть.

Будь ласка, оцініть сторінку:
1 Зірка2 Зірки3 Зірки4 Зірки5 Зірок (Поки оцінок немає)