Ангіна або медичною мовою «гострий тонзиліт» – це хвороба, з якою стикався кожен з нас, якщо вам пощастило самому не хворіти, то в будь-якому випадку ангіною хворів хтось з ваших близьких. На жаль, часто пацієнти ставляться до цього захворювання досить легковажно і намагаються лікувати його самостійно, що зовсім невірно. Головне правило лікування ангіни – це звернутись до лікаря при перших ознаках хвороби.

Симптоми ангіни та як її не сплутати з іншими хворобами?

Причиною розвитку тонзиліту можуть бути бактерії, віруси та грибок. Часто причиною зараження є ослаблений імунітет.

Яскравими симптомами ангіни (гострого тонзиліту) є:Ознаки ангіни

  • біль в горлі при ковтанні;
  • почервоніння горла (можлива поява жовтих цяток на мигдалинах);
  • висока температура (38 – 40 С ͦ);
  • головний біль;
  • загальна слабкість;
  • відсутність апетиту;
  • ломота в м’язах;
  • сильне потовиділення;
  • збільшення лімфатичних вузлів.

Види ангіни

Симптоми гострого тонзиліту можуть різнитися в залежності від форми захворювання. Базуючись на характері ураження мигдалин, виділяють 5 видів ангіни:

Катаральна ангіна. Розвивається стрімко, характеризується почервонінням і припухлістю мигдалин, запаленням лімфатичних вузлів, високою температурою та загальною інтоксикацією (слабкість, ломота в тілі, головний біль).Ангіна у дітей

Фолікулярна (гнійна) ангіна. Характерною ознакою є поява на мигдалинах гнійних фолікул жовтого кольору. Протікає захворювання гостро, з високою температурою та сильною інтоксикацією. Рекомендовано лікування в стаціонарі. Може перетікати в лакунарну форму при розриві фолікул і витіканні їх вмісту в складки мигдалин.

Лакунарна ангіна за перебігом подібна до фолікулярної, але основний осередок запалення, в такому випадку, це складки мигдалин (лакуни). Для цієї форми хвороби характерне підвищене слиновиділення, особливо у дітей.

Флегмотозна ангіна. Зустрічається досить рідко. Характеризується одностороннім ураженням. Специфічні симптоми: поява серозного нальоту з невеликими язвами на поверхні ураженої мигдалини. Як правило, висока температура та сильна інтоксикація не проявляються.

Некротична ангіна є найбільш небезпечною формою, адже призводить до відмирання уражених тканин, без належного лікування в некротичну форму може перейти практично будь-який вид гострого тонзиліту. Особливі ознаки: сіруватий наліт на мигдалинах, рвота, сплутаність свідомості, стійка лихоманка.

Діагностика ангіни

Діагностика ангіни проводиться візуально. Якщо при обстеженні на мигдалинах був виявлений наліт чи фолікули береться мазок з їх поверхні. Він необхідний для виключення розвитку дифтерії. Також через 10-14 днів після одужання необхідне повторне взяття аналізів та проходження ЕКГ з метою ранньої діагностики можливих ускладнень ангіни (ревматизм, міокардит, захворювання нирок).

Лікування ангіни (гострого тонзиліту)

Лікування ангіни відбувається лише з застосуванням антибіотиків. На жаль, без них обійтися не вдасться, адже виникнення сильного запального процесу говорить про те, що захисний бар’єр організму вже не в змозі впоратись з бактеріями і потребує допомоги.

Нескладні форми захворювання тонзиліту можна лікувати вдома, дотримуючись постільного режиму та приписів лікаря.

При несвоєчасній діагностиці та в запущених випадках рекомендована госпіталізація в стаціонар інфекційної лікарні.

Не намагайтесь самостійно підібрати лікарські препарати, це може призвести до серйозних ускладнень! Всі антибіотики, жарознижуючі і знеболюючі засоби призначає лікар!

Що можете зробити ви?

При лікуванні ангіни вдома особливу увагу слід приділяти раціону, необхідно вживати якомога більше вітамінів, також виключити з раціону гостру, гарячу та холодну їжу.Лікування ангіни вдома

Побільше пийте рідини: чай, тепле молоко, бульйони.

При перших симптомах ангіни необхідно почати полоскання горла. Найпростіший варіант – це слабкий розчин солі. В аптеках можна купити спеціальні розчини. Полоскати голо необхідно щогодини, звичайно, льодяники та спреї знімають біль та дискомфорт, але вони не є настільки ефективними в порівнянні з полосканням.

Навіть при відчутному полегшенні не варто переривати курс лікування і повертатись на роботу чи навчання. Недолікований запальний процес може повернутися з подвійною силою та серйозними ускладненнями.

Ускладнення ангіни досить різноманітні: ревматизм, серцево-судинні захворювання, ураження нирок. В особливо тяжких випадках – менінгіт та сепсис.

До місцевих ускладнень хвороби можна віднести: утворення абсцесів на мигдалинах, отит, кровотеча, набряк гортані.

Лікування хронічного тонзиліту

Хронічний тонзиліт часто формується після перенесеної раніше ангіни, коли гострі запальні процеси перетікають у хронічну форму. Основними симптомами хронічного тонзиліту є слабкість, швидка стомлюваність, головний біль і млявість, дискомфорт при ковтанні, сухість в горлі, можливий кашель.

Лікування хронічного тонзиліту може бути амбулаторним і хірургічним (видалення мигдалин у разі частого загострення хвороби).

Медикаментозне лікування хвороби подібне до терапії ангіни. Всі медичні препарати призначаються виключно ЛОРом або терапевтом.

Не займайтесь лікуванням ангіни самостійно! Запишіться на консультацію ЛОРа в клініку «ЛеоДерм» у Львові. Ми гарантуємо професійний підхід та швидку і кваліфіковану допомогу. Записатись на прийом ви можете за контактними номерами телефонів. Не зволікайте, дзвоніть!

Будь ласка, оцініть сторінку:
1 Зірка2 Зірки3 Зірки4 Зірки5 Зірок (17 голосів, оцінка: 3,94 из 5)