Як часто вам докучає відчуття першіння та сухість в горлі? Ловите себе на тому, що постійно хочете «прочистити горло»? Не зникає нав’язливий  сухий кашель? Все це може бути симптомами хронічного фарингіту.

Найчастіше хронічний фарингіт не є самостійним захворюванням. Він виникає на фоні недолікованої гострої форми, а також внаслідок таких захворювань, як хронічний атрофічний гастрит, холецистит, панкреатит та ін. Хвороби шлунково-кишкового тракту провокують попадання шлункового соку в глотку, подразнюючи її, що і стає причиною розвитку запального процесу. У таких випадках лікування фарингіту не матиме сенсу без усунення першопричини запального процесу.

Як самостійне захворювання хронічний фарингіт може розвиватись через утруднене носове дихання, внаслідок частого дихання через рот та зловживання назальними краплями.

Причини хронічного фарингіту

Появі хронічного фарингіту також сприяють:

 • пил, гаряче сухе або задимлене повітря, постійне вдихання випарів хімічних речовин;гострий і хронічний фарингіт
 • куріння і зловживання алкоголем;
 • алергічні реакції;
 • ендокринні розлади (менопауза, гіпотиреоїдизм та ін.);
 • авітаміноз типу А;
 • цукровий діабет, серцева, легенева та ниркова недостатність.

Види хронічного фарингіту:

 • простий (катаральний);
 • гіпертрофічний (гранульозний);
 • атрофічний;
 • змішана форма.

Симптоми хронічного фарингіту

Симптоми хронічного фарингіту можуть бути досить яскраво вираженими або згладженими, такими, що не завдають суттєвого дискомфорту.фарингіт у дітей

Основними симптомами хронічного фарингіту є:

 • нав’язливий біль в горлі, що не супроводжується іншими ознаками застуди (нежить, біль голови, підвищена температура);
 • відчуття першіння, постійне бажання відкашлятись;
 • неприємний гнилісний запах з рота;
 • сухий подразнюючий кашель;
 • утруднене ковтання.

Також симптоми хронічного фарингіту можуть залежати від форми захворювання. Наприклад, при катаральній формі біль в горлі яскраво виражений, тоді як при атрофічній  він повністю відсутній, натомість спостерігається сухість в горлі.

Хронічний фарингіт не впливає на загальне самопочуття. В періоди загострення може спостерігатись почервоніння і набряклість задньої стінки глотки.

Лікування хронічного фарингіту

Першим етапом лікування хронічного фарингіту є усунення подразників: куріння, шкідливі випари, пил, надмірно гостра та гаряча їжа.

Якщо патологія пов’язана з печією, то необхідна терапія гіперацидного гастриту і ГЕРХ. Таке лікування потрібно проводити під контролем лікаря гастроентеролога.

Прийом антибіотиків при лікуванні хронічного фарингіту виправданий лише в період загострення. Показаннями для їх використання є запалення лімфатичних вузлів, стійке підвищення температури тіла. Для правильного вибору препарату необхідно взяття мазка із зіву з наступним посівом і виявленням чутливості до антибіотиків.Sick Woman. Flu. Woman Caught Cold

Разом з прийомом медикаментозних препаратів лікарі рекомендують часті полоскання горла розчином соди або відваром ромашки. Також можливе змазування горла розчином Люголя, гарбузовою олією, витяжкою з плодів шипшини.

Ефективними в період загострення є інгаляції на основі відварів трав, фізіологічного розчину. При лікуванні атрофічного фарингіту використовуються ефірні олії, які зволожують і відновлюють слизову оболонку.

Для підтримки імунної системи призначаються вітамінні комплекси.

Для прискорення регенерації тканин використовується фізіотерапевтичне лікування. Також довели свою ефективність УВЧ-терапія, електрофорез, ультрафіолетове або інфрачервоне опромінення.

Усунення подразнюючого кашлю досягається застосуванням препаратів, що розріджують мокротиння і знімають запалення.

Для пом’якшення відчуттів у горлі рекомендовано пити якомога більше теплої рідини: чай, молоко з медом, компоти.

Загострення хронічного фарингіту передбачає тимчасову непрацездатність на термін від 10 до 14 днів. На час лікування необхідно обмежити фізичні навантаження та запровадити напівліжковий режим.

Наслідки хронічного фарингіту

Відсутність лікування хронічного фарингіту може стати причиною розвитку супутніх захворювань: тонзиліту, ларингіту, трахеїту, регіонального лімфаденіту. Також може виникати кандидоз ротової порожнини.

Якщо лікування не проводиться тривалий час, це може спричинити хвороби нирок (гломерулонефрит, пієлонефрит або амілоїдоз), серця (міокардит, ендокардит), ревматизм.

Лікування хронічного фарингіту в «Леодерм»

Вас турбують неприємні симптоми та біль у горлі, який не зникає вже досить тривалий час?  Запишіться на прийом до ЛОРа в клініку «Леодерм». Ми зможемо швидко визначити причини захворювання та усунути їх. Не допустіть розвитку ускладнень!

Записатися на первинну консультацію можна за контактними номерами телефонів.