Ларингіт – це гостре або хронічне запалення гортані, яке може зачіпати, як всю гортань, так і окремі її ділянки: голосові зв’язки, надгортанник, підскладковий простір.

Найчастіше гострий ларингіт є супутнім захворюванням, що розвивається на фоні запалення верхніх дихальних шляхів. Провокувати розвиток захворювання можуть ГРВІ, інфекційні захворювання (кашлюк, кір та ін.). Рідше причиною розвитку хвороби є бактеріальні інфекції.

Хронічний ларингіт розвивається на фоні багаторазової, недолікованої гострої форми запалення гортані. Крім того, він часто є професійною недугою вчителів, лекторів та людей, які у своїй роботі стикаються з частим перенапруженням голосових зв’язок. Також розвитку хронічної форми сприяє куріння.

Про хронічний ларингіт варто говорити у випадку, коли симптоми захворювання не зникають протягом 2 тижнів. У такому випадку варто звернутися до лікаря і пройти повний курс лікування, щоби не допустити ускладнень.

Симптоми гострого ларингіту

Основним симптомом ларингіту є хрипкість голосу, аж до повного його зникнення, відчуття сухості та першіння, дряпання в горлі, іноді утруднене дихання.

ларингіт комаровськийУ випадках, коли запальний процес охоплює всю гортань (розлитий гострий ларингіт), спостерігається почервоніння та припухлість горла. На слизовій гортані можуть спостерігатись червоні цятки.

При локалізації запального процесу в певній частині гортані почервоніння може бути частковим і чітко локалізованим. Якщо у запальний процес втягується задня стінка гортані або надгортанник, то може виникнути біль при ковтанні.

Якщо запальний процес зачіпає трахею, з’являється сильний кашель з виділенням мокроти. Крім того, характерним для захворювання є загальне відчуття слабкості, підвищена температура тіла.

Правильне лікування дозволяє усунути симптоми ларингіту за 7-10 днів.

Хронічний ларингіт характеризується хрипотою, швидкою втомлюваністю голосу (голос «сідає»), постійним відчуттям сухості та першіння в горлі.

Види ларингіту

Окрім поділу на гострий та хронічний, існує кілька видів ларингіту, що різняться за симптомами та особливістю протікання захворювання.

ларингіт у дитиниКатаральна вважається найлегшою формою запалення гортані. Основними симптомами катарального ларингіту є захриплість, відчуття першіння в горлі; в деяких випадках виникає епізодичний кашель.

При гіпертрофічній формі класичні симптоми проявляються значно сильніше. Відсутність лікування провокує появу та розростання так званих «вузликів» на голосових зв’язках, що надають голосу хрипкого відтінку.

Атрофічна форма проявляється потоншенням слизової оболонки гортані. Ззовні це проявляється постійною сухістю в роті, надмірною хрипкістю голосу, сильним болісним кашлем; іноді мокротиння має домішки крові.

Професійний ларингіт може виникнути внаслідок постійного перенапруження голосових зв’язок.

Крім того, існують дифтерійна, туберкульозна та сифілітична форми ларингіту, які є ускладненням більш тяжкого основного захворювання.

Діагностика ларингіту

Досить часто діагноз хронічного або гострого ларингіту ставиться на основі візуального огляду. Лікар обстежить шию, щоб виключити запалення лімфатичних вузлів, огляне ніс, рот і горло на предмет запалення. Це допоможе йому визначити зв’язок симптомів з ларингітом або іншим захворюванням.

Якщо за результатами обстеження отоляринголог вирішить, що потрібні додаткові діагностичні дані, можуть бути призначені наступні процедури:

ларингоскопія, в ході якої гортань обстежується з допомогою гнучкого ендоскопа;

відеоларингостробоскопія  – дозволяє дослідити особливості вібрації голосових зв’язок під час голосоутворення.

Лікування ларингіту

Як лікувати ларингіт? Першим завданням при лікуванні гострого ларингіту є усунення першопричин запалення. Для цього можуть застосовуватись противірусні та антибактеріальні препарати (у разі необхідності). Не намагайтеся підібрати препарат самостійно, спираючись на рекомендації непрофесіоналів чи рекламу. Лікар підбирає препарат на основі обстеження та залежно від того, яким збудником викликане захворювання.

як вилікувати ларингітДля зменшення набряку слизової і для попередження можливих ускладнень до загальної схеми лікування ларингіту можуть додаватись протиалергічні препарати.

В лікуванні ларингіту також можуть застосовуватись рослинні препарати, дія яких спрямована на підвищення імунітету, запобігання подальшому поширенню запалення по дихальних шляхах та підвищення ефективності лікування.

З лікувальних процедур корисні полоскання горла, теплі інгаляції рекомендованими лікарем засобами, теплі компреси на шию, вживання великої кількості рідини.

Крім того, під час лікування, пацієнт, по можливості, повинен якнайменше говорити (щоб не напружувати голосові зв’язки), пити більше теплого чаю, виключити з раціону гострі та гарячі страви, припинити палити.

Хронічний ларингіт потребує попереднього обстеження лікаря, після чого можуть бути призначені інгаляції, змазування гортані, різні фізіотерапевтичні процедури, а, при необхідності, і медикаментозна терапія.

Для уникнення розвитку хронічної форми захворювання необхідно своєчасно лікувати гострі запалення гортані, горла та носа. Тому, якщо симптоми ларингіту проявляються більше тижня, не відтягуйте візит до ЛОРа.

Лікування ларингіту у Львові

Пройти обстеження та отримати кваліфіковане лікування ларингіту ви можете в клініці «Леодерм» у Львові, де приймає приватний лікар отоларинголог. Ви зможете отримати професійну консультацію без непотрібних черг і втрати дорогого часу. Лікар приділить вам стільки часу, скільки буде потрібно і обов’язково допоможе.

Записуйтесь на прийом вже зараз. Клініка працює з понеділка по суботу.